Vize TürüGeçerlilik SüresiÇalışma İzniUzatma HakkıBaşlangıç seviyesinde İngilizce bilenler başvurabilir mi?Giriş/Çıkış İzni

Student Visitor VisaEn fazla 6 ayYokYokEvetTek girişExtended Student Visitor VisaEn fazla 11 ayYokYokEvetTek girişGeneral Student Visa ( Tier4)1 hafta – 3 yılHaftada en fazla 10 saatVarHayırÇoklu giriş

 Vize başvuruları profesyonel bilgi ve güven gerektirmektedir. Hatasız ve eksiksiz başvuru yapıp İngiltere vizenizi almak için İngiltere Vize Merkezi ile iletişime geçin!

 

Puanlama Sistemli Vize nedir?

Mart 2009 itibariyle Birleşik Krallık hükümeti Yetişkin Öğrenci Vizesi için başvuran yabancı öğrencilerin (6 ay ya da daha fazla) tam zamanlı bir eğitim programına kaydolmaları için yeni Puanlama Sistemli vize uygulamasını yürürlüğe koymuştur. Yeni sistem bir önceki düzenlemelerden daha şeffaf ve nesnel olacaktır ancak bu da vize sürecinde ve ülkenizden ayrılmadan önce hazırlamanız gereken belgelerde değişiklikler meydana geleceği anlamına gelmektedir. Lütfen aşağıdakileri dikkatlice okuyun.

Birleşik Krallık için Yetişkin Öğrenci (18 yaş ve üzeri) Vizesi için nasıl başvurabilirim?

Yeni Puanlama sistemine göre Yetişkin Öğrenci vizesine uygun bir aday olmak için toplamda 40 puana sahip olmanız gerekmektedir. Gerekli puanı sağlamak için:

 • Birleşik Krallık Sınır Dairesi tarafından onay gören bir denlik kurumu tarafından denkliği kabul edilen bir okula başvurun. Çalıştığımız tüm dil  okulları, hükümet tarafından onay gören bir denklik kurumu olan ‘Accreditation UK’ tarafından denkliği kabul edilmiştir.
 • Birleşik Krallık Sınır Dairesi Sponsor listesinde yer alan bir okula başvurun (sadece onay görmüş bir akreditasyon (denklik) kurumu bu listede yer almak için başvurabilir). Çalıştığımız üm dil okullarımız bu listede yer almaktadır.

Bu durum size ek olarak 30 puan kazandıracaktır. Geri kalan 10 puanı ise kurs ücretini ödemek ve Birleşik Krallık’tayken geçiminizi sağlamanıza yetecek olan para miktarına sahip olduğunuzu göstererek kazanacaksınız.

Aşağıdaki Bilgi Formunu Doldurun; İngiltere Vizesi Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizinle İletişime Geçsin!

Yeterli miktarda param olduğunu nasıl gösterebilirim?

Göçmen ofisindeki yetkililere banka hesabınızda bir yıllık kurs masraflarınızı, eğer kursunuzun süresi bir yıldan az ise kurs bitimine kadarki masraflarınızı ve Birleşik Krallık’taki ilk 9 ayınız için gerekli olan parayı sağlayabildiğinizi göstermek durumundasınız. Bu miktar Londra için aylık 800 İngiliz Sterlini (GBP) iken Birleşik Krallık’taki herhangi başka bir şehir için 600 İngiliz Sterlini (GBP)dir. Aşağıdaki belgelerden herhangi birini kanıt olarak kullanabilirsiniz:

 • Banka hesabı bildirimi
 • Mevduat hesabı tipi banka cüzdanı
 • Finansal bir kurumdan elde edebileceğiniz, üzerinde tarih, imza ve hesap numarası olan, sizin hesap sahibi olduğunuzu gösteren ve son 28 gün içinde hesaptaki para miktarını gösteren bir belge

Önkoşulu karşılayan en az İngilizce seviyesine sahip olduğumu nasıl kanıtlayabilirim?

Yetişkin Öğrenci Vizesi için başvuruda bulunurken en az A2 (Orta Seivye öncesi) İngilizce seviyesi olan önkoşulu yerine getirdiğinizi göstermeniz gerekmektedir. Vize başvurunuzla birlikte aşağıdaki belgelerden bir tanesini, dilin konuşulduğu ülkede eğitim aldığınızı kanıtlamak için sunun:

 • Lise mezuniyet diploması, üniversite diploması veya öğrencinin tam ya da yarı zamanlı olarak İngilizce çalıştığını gösteren ve gerekli seviyeye ulaştığını gösteren belge
 • Uluslararası çapta tanınan sınavlardan birinden (IELTS, TOEFL, TOEIC ya da başka bir Cambridge sınavı) sertifika almak (NOT: Bu zorunlu değildir ancak bahsi geçen sınavlardan herhangi birine girdiyseniz kullanılabilir.)
 • Yakın çevrede bulunan bir dil okulundaki öğretmenin referansı ya da yine yakın çevrede bulunan bir dil okuluna giderek alınan bir sertifika ve böylece öğrencinin İngilizce dersini aldığı tarihler ve geldiği seviye daha rahat anlaşılır

Dikkat:

 • Bu belgelerin hepsinin aslı olmalıdır
 • Eğer belgeler İngilizce değilse uygun bir tercüman tarafından çevirilmelidir.
 • Vize Ofisimize bu belgelerin kopyalarını yollayabilirsiniz ancak vize başvurularında asılları gerekecektir.
 • Vize memurları belgelerin doğruluğunu kontrol edeceklerdir.

Yukarıdakilere ek olarak İngiltere Vize Ofisi’nin testini gelmeden önce yaparak seviyenizin ne olduğunu anlama şansınız olabilir. Ancak yine de Göçmen yetkililerine seviyenizi göstermeniz gerektiğinde yukarıda sayılan sınavlardan herhangi birine ihtiyacınız olacaktır çünkü İngiltere Vize Ofisi’nin sınavı resmi bir sınav olarak kabul edilmemektedir.

Eğer İngilizce Seviyem Temel (beginner) ya da Başlangıç (Elementary) seviyede çıkarsa ne olur?

Eğer İngilizce seviyeniz A2’nin altındaysa (örneğin Temel ya da Başlangıç) ilk olarak sadece Öğrenci Ziyaretçi Vizesine başvurabilirsiniz; ancak daha sonra kendi ülkenizde gerekli seviyeye geldikten sonra Yetişkin öğrenci vizesi için yeniden başvuruda bulunabilirsiniz.

Eğer Master Öncesi / Hazırlık programlarına başvurmak istersem koşullar nelerdir?

Hazırlık İngilizcesi ve Hazırlık Sertifika programı ya da Master Öncesi programlarına katılmak için İngiltere’ye gelen öğrencilere yalnızca bu kurslar için vize verilecektir. Bu kursları başarı ile tamamlayıp istediğiniz üniversitenin şartlarını yerine getirebilir hale geldiğinizde (BK’de) vizenizin uzatılması için başvurabilirsiniz. Akademik belgelerinizin aslına ve İngilizce seviyenizi kanıtlar nitelikte bir belgeye de ihtiyacınız olacaktır.

Eğer programıma ayrıca staj dahil etmek istersem ne olur?

Kurslarının bir parçası olarak staj yapmak isteyen öğrenciler Genel İngilizce Kurslarına başvuran öğrencilerin yaptığı gibi Yetişkin Öğrenci vizesine başvurmalılardır. Programın toplam süresi 6 aydan az olsa bile bu durum mevcuttur. Kursun önceden tasarlanmış bir kısmı olduğu müddetçe ve kabul edilebilir olduğu sürece bir işe yerleşmeniz sağlanacaktır. İşe yerleştirilme süresi toplam program süresinin %50’sinden fazla olamaz.

Eğer biri bana sponsorluk yapıyorsa kurs sürecim nasıl etkilenir?

Resmi sponsorunuzdan resmi antetli kağıt üzerinde damgalı bir onay mektubu gereklidir. Mektupta yer alması gerekenler:

 • Tam adınız
 • Sponsorunuzun adı vd iletişim detayları
 • Mektubun tarihi
 • Sponsorluğun süresi
 • Sponsorunuzun tüm kurs masraflarınızı ve geçim masraflarınızı karşılayacağına dair tasdik. Yarı sponsorluk durumunda kurs ve geçim maliyetinin geriye kalan kısmını karşılayabileceğinize dair belge sunmanız gerekecektir.
Eğer altı aydan daha az bir süre içinde eğitim almak istiyorsam vizeye başvurmalı mıyım?

Eğer 18 yaşın üzerindeyseniz ve altı aydan kısa bir süre için bir dil kursuna kaydolmak istiyorsanuz Öğrenci Ziyaretçi vizesine başvurmalısınız. Bu vize bir tür Turist Vizesi gibidir ve puanlama sisteminin dışında kalmaktadır. Ancak bu vizeyi sadece denkliği kabul görmüş bir kuruma kaydınızı yaptırmışsanız ve eğitim alma niyetiniz, kursa devamlılık ve kursun bitiminin ardından ülkenize geri döneceğiniz konusunda göçmen bürosunu ikna edebilirseniz alabilirsiniz. Öğrenci Ziyaretçi Vizesinin hernagi bir yetkisi yoktur (çalışma hakkı vermez, başka bir vize kategorisine değişim yapamazsınız, süreyi uzatamazsınız ve size bağımlı kişileri de beraberinizde getiremezsiniz). En uzun süreli kurs altı aylıktır ve sadece BK’ya gelip kısa süreli bir kursa katılmak isteyenler için uygundur.

Ben 18 yaşın altındayım, o halde benim için geçerli olan prosedür nedir?

Kısa dönemli kurslara başvurmak isteyen 18 yaşın altındaki tüm öğrenciler, Öğrenci Ziyaretçi Vizesine değil, Çocuk Öğrenci Vizesine başvurmalılardır.

Belgeleri ne yapmam gerekiyor?

Vize için başvuruda bulunurken belgelerinizin asıllarını göndermelisiniz. Ayrıca öğrencilerin yanlarında bu belgelerin kopyalarını da bulundurmalarını tavsiye ediyoruz çünkü BK’ya giriş sırasında bu belgelerin yeniden kontrolü sözkonusu olabilir.

Vizemi aldıktan yapmam gereken başka bir işlem var mıdır?

İngiltere’deki dil okullarına devam eden öğrencilerin aşağıdaki belgelerini ve iletişim detaylarını kontrol etmek durumundadır:

 • Pasaportunuz – lütfen okulun ilk günü pasaportunuzu da beraberinizde getirin – her bir öğrencinin pasaportunun resimli olan sayfasının ve Birleşik Krallık vize detaylarının fotokopisi çekilecek ve öğrenci dosyanıza eklenecektir.
 • Tam iletişim adresinizi (açık adres ve sabit/mobil telefon) , kendi konaklamanızı kendiniz ayarlamış olsanız bile, okul personeline belirtmelisiniz.
 • Okul, kursa devamlılığınızı günlük olarak kontrol edecektir. Eğer 10 saatten daha fazla devamsızlık yapacak olursanız okul bunu Birleşik Krallık Sınır Dairesi’ne bildirmek durumundadır.
 • Daha önceden gelmemeyi düşündüğünüz günler ile ilgili olarak okulu önceden haberdar etmelisiniz. Bu gibi durumlarda ya gittiğiniz yeri randevu kartı veya resmi mektup gibi belgeler ile kanıtlamalısınız. Beklenmedik bir hastalık durumunda hasta olduğunuz sabah okulu arayıp haber vermeniz beklenmektedir. Eğer hastalık etkisini sürdürecek olursa hastaneye gitmeli, bir doktora görünmeli ve doktorunuzdan rapor almalısını

 

İngiltere öğrenci vizesi ücreti nedir?

6 aylık Student Visitor Visa kategorisi için 142 USD
11 aylık Extended Student Visitor Visa kategorisi için 259 USD
Student Visa kategorisi için 492 USD

Yetişkin Öğrenci Vizesi ile:
 1. Yarı zamanlı bir işte ya da tatil işinde çalışabilirsiniz ancak şunları yapamazsınız:
  • Dönem içinde çalıştığınız alan, eğitiminizin bir parçası olmadığı müddetçe haftada 20 saatten fazla çalışmak, eğitim kurumunuz tarafından onay almış ve Ulusal çapta tanınmış bir sınav kurumu tarafından derece ya da yeterlilikle sonuçlanabilir.
  • Ticaret yapmak, iş kurmak ya da profesyonel sporcu ya da gösterici olarak hizmet vermek
  • Kalıcı bir işte tam zamanlı olarak çalışmak
 2. Kocanızı, karınızı ya da resmi partnerinizi ve çocuklarınızı eğitiminiz esnasında onların geçimini sağlayabildiğiniz müddetçe BK’ya getirmek.
Beraberimdeki kişilerin başvuru yapmak için neye ihtiyaçları var?

Beraberinizdeki kişiler başvurularını internet üzerinden veya VAF3 – öğrenci vize başvuru formu ile yapabilirler:

Ayrıca aşağıdakilere de ihtiyaçları olacak:

 • Pasaportları veya seyahat belgeleri.
 • Her kişi için pasaport boyunda(45mm x 35mm) güncel ve renkli bir fotoğraf. Bu fotoğraf:
 •  Vize ücreti. Bu ücret geri ödenmez ve normal şartlarda başvurdukları ülkenin para birimi üzerinden ödenir.
  1. açık renkli bir arka planda çekilmeli
  2. net ve yüksek kalitede olmalı, çerçevelenmiş veya kaplanmış olmamalı
  3. normal fotoğraf kağıdına basılmalı, ve
  4. güneş gözlüğü, şapka veya dini ve kültürel gerekçeler dışında takılan baş örtüleri(bu durumda da surat örtülü olamaz) olmaksızın yüzünüzün tamamını göstermelidir).
 • Sizinle ilişkilerinin kanıtı.
 • Devlet borçlarından yardım almadan onların masraflarını karşılayabileceğinizin kanıtı.
 • Birleşik Krallıkta katıldığınız ya da katılacağınız eğitim programının kanıtı.
 • Eğer zaten Birleşik Krallıkta iseniz, pasaportunuzda kalış izniniz olduğunun belirtildiği sayfaların kopyası.